ÖNCEKİ BAŞKANLARIMIZ

 

 

 

Prof. Dr. Halil KÖSE

 

 

 

 

Sivas Şarkışla doğumludur. Lise eğitimini Sivas Lisesi’nde tamamlayan Halil KÖSE, Avusturya Montan Üniversitesi’nden yüksek maden mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Berlin Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayata adım attı. Bu üniversitede doktora eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü. Etibank Bursa Wolfram Tesisleri’nde başmühendis olarak çalıştı. Askerliğini Bornova Topçu Tugayı’nda asteğmen olarak yaptı. Akademik hayatına Dokuz Eylül Üniversitesi’nde devam eden Prof. Dr. Halil KÖSE önce doçent ve sonra profesör ünvanını aldı. Maden Mühendisliği Bölümü’nde Maden İşletme Anabilim Dalı Başkanlığı, Maden Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

 

Zeki KARAOĞLU

Sivas’ın Dikilitaş Mahallesi‘nde tüccar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Zeki Karaoğlu, 1967 yılında İzmir’in Karşıyaka semtinde, daha sonrasında 1968 yılında Buca’da ikamet etmeye devam eden, 4 çocuklu bir ailenin mensubudur. Karaoğlu Ailesi, 23 Mart 1968 tarihinde Buca’da devam eden inşaatçılık hayatında bir zamanlar fırıncılıkla ilgilenmiş olup sonrasında sadece inşaatçılık sektöründe yer almış, 1968 yılından sonra yeniden kesintisiz olarak inşaatçılık süreci yaşamıştır. Zeki Karaoğlu 48 yıllık bir firmanın şu anda yöneticiliğini yapmaktadır.

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteyi İzmir’de okuyan, Ege Üniversitesi‘nde başlayıp Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Maliye bölümünü bitirerek lisans eğitimini tamamlayan, bu arada babasıyla beraber inşaatla ilgilenen Karaoğlu, askerliğini Malatya’da yapıp döndükten sonra bir süre aile içi ortaklık yapmıştır. 1988-1989 yıllarında babasının devam ettirmekte olduğu firma olan ”Karaoğlu İnşaat” şu anki ismi ”Karaoğlu Yapı”da babasından aldığı bayrağı bu güne kadar başarıyla taşımıştır. Firmanın büyüme sürecini sağlıklı bir şekilde yürüten Karaoğlu başarılarına vergi rekortmenleri listesine girmeyi de eklemiştir. Yaklaşık olarak 30 yıldır yöneticilik yapan Zeki Karaoğlu, firmanın idari kadrosunu genişleterek bu başarılı sürecin gelişmesinin devamını da sağlamıştır.

1995 yılında başlamış olduğu antik sikke ve obje biriktirme merakına ilmi özellik kazandıracak şekilde devam eden Karaoğlu, dünya üzerinde bilimsel çalışmalara konu olmuş ve olmaya devam eden çok önemli bir koleksiyonun da sahibidir. Bu süreçte yurt dışına kaçmış olan yüze yakın sikke ve objeyi tekrar ülkesine kazandırmıştır.

Tiyatro, konser, müzik, resim gibi kültürel faaliyetler, sportif faaliyetler, spor klüpleri, tesis kazandırma, okuyan öğrenciler, okullar, kütüphane, fakültelerin ortak geliştirdiği projelere destek, engelli vatandaşlarla ilgili destek ve faaliyetler, ailenin olmazsa olmazı olan sosyal konulardır.

İki çocuk babası olan Karaoğlu aynı zamanda da İzmir Nümismatik Derneği ve İzmir Sanayici ve İş Adamları Derneği (İZSİAD) üyesidir.

 

Kemal GÜNEYLİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzun yıllar Kamuda bürokrat olarak görev yaptı. 2012 yılında İzmir Sivas Dernekleri Federasyonu (İZSİDEF’)i kurdu. İzmir’de bulunan Sivas derneklerini bir çatı altında toplayarak, Sivas’ın tarihi ve kültürel değerlerinin, yaşadığımız yer olan İzmir ve Ege bölgesinde tanıtılmasına katkı sağladı. 2013 yılında İzmir’de 1.ci Sivas günleri etkinlikleri ile 3 gün boyunca, İzmir’de Sivas rüzgarı esmiştir. İzmir’de yaşayan tüm hemşerilerimiz arasında aidiyet duygularının pekişmesi, birlik ve beraberliğimizin sağlanmasında gayret göstermiştir.
2016 yılında; İzmir’de kurulu bulunan iki Sivas Federasyonu (İZSİDEF ve EBSİDEF) tek çatı altında birleştirilerek İzmir ve Ege Bölgesi Sivas Dernekler Federasyonu (İZEBSİDEF) oluşturulmuş ve İZEBSİDEF kurucu başkanı olarak görev yapmıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Kemal Güneyli İZEBSİDEF Onursal Başkanıdır.

 

Emin KARAÇUHA

Sivas’ta doğdu. İlk ve ortaöğretimini Sivas ‘ta tamamladı. Yüksek öğrenimini İstanbul’da Mühendis olarak okudu. TPAO’da göreve başladı. Daha sonra Karayolları 2.Bölge Müdürlüğünde çalışma hayatını sürdürdü. 2003 yılında İzmir Sivaslılar Vakfı Başkanı olarak görev aldı. 2006 yılında İzmir ve Aydın’da bulunan derneklerinin birleşmesi sonucu meydana gelen Ege Bölgesi Sivas Dernekleri Federasyonu’nun Başkanlığını yaptı. 2015 yılında başkanlık görevini Zeki KARAOĞLU’na devretti. Emin KARAÇUHA, İzmir’de yaşamaktadır.